Premii pentru 343 de elevi și profesori, la Gala Performanței
Consiliul Județean Sibiu răsplătește 343 de elevi și profesori cu rezultate remarcabile obținute în anul școlar 2022 – 2023. Gala performanței în învățământul preuniversitar din județul Sibiu va avea loc în 29 martie, la Sala Thalia, începând cu ora 13.
În cadrul Galei, vor fi premiați 246 de elevi și 97 de profesori care au obținut rezultate deosebite în cadrul concursurilor, olimpiadelor și competițiilor școlare de nivel naţional şi internaţional, organizate și finanțate de Ministerul Educației și nu numai. Aceștia vor primi diplome, trofee, buchete de flori și premii în bani, diferențiate pe fiecare categorie de premiu în parte și în funcție de locul/premiul obținut la competițiile școlare. Suma aferentă premierii este alocată din bugetul local și este în cuantum de 220.000 de lei, reprezentând atât fondul de premiere, cât și cel necesar organizării evenimentului. Valoarea totală brută a premiilor este de 170.500 de lei.
Categoriile pentru care vor fi acordate premii, atât pentru elevi cât și pentru cadrele didactice, sunt următoarele:
- Concursuri internaționale din afara calendarelor M.E.
- Olimpiade și concursuri școlare internaționale desfășurate în România și străinătate
- Olimpiade naționale școlare aprobat de M.E.
- Concursuri naționale școlare finanțate de M.E.
- Concursuri educative naționale și internaționale.

