Contract de peste 46 de milioane de lei, scos la licitație de CJ Sibiu
Anunțul privind licitația organizată pentru desemnarea constructorului care va realiza lucrările la clădirea „C17 – Pavilion Fizioterapie – Psihiatrie Copii” din cadrul Spitalului Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” din Sibiu a fost publicat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) și în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOUE). Este încă un pas pe care Consiliul Județean Sibiu îl face pentru eficientizarea energetică a clădirii construite în urmă cu aproximativ 45 de ani.
„Beneficiile sunt multiple și, în primul rând, ele vizează creșterea confortului pentru pacienți și personalul medical. Facilităm accesul persoanelor cu dizabilități, înlocuim ferestrele și ușile și instalăm un sistem modern de climatizare, care vor asigura un confort termic sporit tuturor celor care accesează serviciile medicale din acest pavilion. Importante sunt și economiile generate de scăderea consumului de energie electrică și gaz metan, cu beneficii directe pentru mediul înconjurător”, a transmis Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.
Potrivit documentației publicate în SEAP și JOUE, valoarea estimată a contractului este de 46,49 milioane de lei, cu TVA inclus, iar principalele lucrări vizează anveloparea clădirii cu vată bazaltică, demontarea șarpantei și reabilitarea terasei acoperișului, înlocuirea tâmplăriei exterioare și interioare, realizarea rampelor de acces pentru persoanele cu dizabilități, instalarea unui sistem de încălzire prin pardoseală și de climatizare cu pompe și recuperatoare de căldură, precum și montarea unor panouri pentru producerea energiei electrice și a apei calde.
Clădirea, alcătuită din subsol, parter și trei etaje, a fost construită la începutul anilor ’80 și are o suprafață desfășurată de 7.700 mp.
„Încurajez companiile să participe la această licitație, întrucât concurența crește competitivitatea și contribuie la obținerea unor prețuri mai bune. Ne dorim să obținem cel mai bun raport preț–calitate, iar fondurile să fie utilizate eficient”, a mai adăugat Daniela Cîmpean.
Ofertele pot fi depuse până la data de 5 august 2026.
Fondurile europene nerambursabile necesare eficientizării energetice a Pavilionului C17 din cadrul Spitalului de Psihiatrie din Sibiu au fost obținute de Consiliul Județean Sibiu prin Programul Regiunea Centru 2021–2027.
Din aceeași sursă de finanțare, administrația județeană are în curs de reabilitare alte patru clădiri de la Spitalul de Psihiatrie și de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, precum și Sala Transilvania.

