INCARCARE

Ce anume cauti?

Politica

Ponta e convins că Băsescu va pierde referendumul

Prezent la Sibiu, Victor Ponta a făcut o serie de declaraţii, atât cu caracter politic ( referindu-se la referendumul din 29 iulie), cât şi cu caracter administrativ, în ceea ce priveşte organizarea administrativă a României  şi redeschiderea spitalului din Cisnădie.

Ponta e convins că Băsescu va pierde referendumul  ”Voi respecta decizia poporului român, în același timp îi cer lui Traian Băsescu  sescu, vor rămâne la urmă sau putem să-l batem la puncte. Rezultatul referenumului e ușor de anticipat, dar dacă nu vin 9 milioane de români la vot, Băsescu în stilul cunoscut va falsifica rezultatele, știți foarte orului român, în același timp îi cer lui Traian Băsescu să respecte și el decizia poporului român. Traian Băsescu s-a dus la Cotroceni câștigând 5 milioane și 200 de mii de voturi. Dacă vin acum peste cinci milioane de români și spun că nu-l mai vor, atunci Băsescu nu mai are ce căuta la Cotroceni, pentru că pe cine mai reprezinți? Parlamentul, guvernul, poporul român nu te mai vrea. Sigur, dacă va câștiga referendumul în sensul că mai mulți români vor vota împotriva demiterii sale, are tot dreptul să ceară socoteală. Dar dacă pierde la refendumul și vin 5 milioane și 200 de mii de români, atunci să plece, nu mai are nicio alternativă, trebuie să plece. Le-am spus colegilor mei că pe 29 putem să-l batem alături de tot poprul român pe Băsescu prin KO, dacă vin la vot 9 milioane de români și din acel moment,  toate lucrurile pe care le-a făcut Băsescu, vor rămâne la urmă sau putem să-l batem la puncte. Rezultatul referenumului e ușor de anticipat, dar dacă nu vin 9 milioane de români la vot, Băsescu în stilul cunoscut va falsifica rezultatele, știți foarte bine că a fraudat votul în 2009, același lucru vrea să-l facă și acum: să fraudeze, să-l prezinte altfel, să mintă să facă rău României în continuare”, a declarat Victor Ponta

Acesta a ţinut să arate că afirmaţiile sale au la bază studii bine elaborate şi acest lucru se va dovedi pe 29 iulie.

“Am nişte studii care arată că prezenţa va fi sigur de 60 la sută şi că Traian Băsescu pierde referendumul cel puţin cu 1 la 2, cel puţin 66 la 33 la sută. Vă reamintesc că Traian Băsescu a ajuns la Cotroceni pentru că a câştigat cu 50,01 la sută, fraudând votul din străinătate. Deci dacă atunci el a ajuns la Cotroceni şi noi i-am respectat votul, mă gândesc că dacă pierde cu 70 la 30 nu se va întoarce la  Cotroceni. Nu există niciun fel de scuză, iar Traian Băsescu va pleca definitiv din funcţie”, a afirmat Ponta. Deci dacă atunci el a ajuns la Cotroceni şi noi i-am respectat votul, mă gândesc că dacă pierde cu 70 la 30 nu se va întoarce la Cotroceni..Nu există niciun fel de scuză, iar Traian Băsescu va pleca definitiv din funcţie”, a afirmat Ponta.

   În ceea ce priveşte redeschiderea spitaului din Cisnădie, premierul a ţinut să facă unele precizări cu privire la modul în care va fi posibil acest lucru.

“Spitalul de la Cisnădie este un proiect pe care îl cunosc. Am discutat și cu domnul ministrul Cepoi. Sper ca de săptămâna viitoare să începem redeschiderea unor secții, după care tot spitalul. Avem un proiect de redeschidere a acelor spitale care au fost închise abuziv. Aici vedeți o diferență clară între mine și domnul Băsescu. Domnul Băsescu închide spitale, eu vreau să deschid. Domnul Băsescu vrea să închidă şcoli, eu vreau să le redeschid. Românii vor decide cine are dreptate pe 29 iulie la referendum”.

Etichete:

Recomandam sa citesti si

2 Comments

  1. sibianul 22/07/2012

    Asta e parerea lui. Ponta are dreptul la o parere si ar fi bine sa o tina pentru el. Despre redechiderea spitalului Cisnadie, felicitari si… vrem sa o vedem si pe asta!

  2. Despre redechiderea spitalului se discuta de cand s-a inchis. Sa nu ne imbatam cu apa rece! Posibilitatea redeschiderii acestuia ar insemna foarte mult pentru cisnadieni si nu numai.Oricum, asta da bine inainte de referendum, dar sa vedem cat te interesati vor fi cisnadienii de votari.