Lecție de istorie altfel

Elevii claselor a X-a şi a XI-a ai Colegiului Brukenthal au participat la o lecţie de istorie altfel miercuri. Dr. Bogdan ANDRIESCU, custode al Departamentului Colecții Speciale al bibliotecii, a prezentat fragmente din cele cinci volume istoriografice editate de Bibliotecă.
Au fost lecturate câteva fragmente din cărțile poștale trimise de pe frontul din Galiția de soldatul Ioan Doican din Racovița. Elevii au descoperit oportunități de cercetare în bogatele colecții documentare ale Bibliotecii ASTRA și au fost îndemnați să valorifice cu precădere materialele de limbă germană. Editate cu prilejul celebrării Centenarului Marii Uniri de la 1918, volumele au menirea de a activa memoria locală și colectivă, ca „repere și instrumente de studiu pentru înțelegerea trecutului și, astfel, a prezentului”, așa cum declara dr. Silviu BORȘ, director al Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, cu ocazia lansării celor cinci lucrări.
Realizate sub egida Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu și produse editorial de către editurile Armanis Sibiu și Mega Cluj-Napoca, cele cinci volume sunt:
• Românii în Primul Război Mondial. Marea Unire de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918;
• Primul Război Mondial în colecția de iconografie a Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu;
• Campaniile Armatei Române în Comunicate Oficiale 1916-1919;
• Franța. O inimă care a bătut pentru Marea Unire;
• Participanți din localitățile sibiene la Marea Adunare Națională de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918