INCARCARE

Ce anume cauti?

Actualitate Sibiu

Bokor poate rămâne viceprimar doar cu votul liberalilor. Test pentru coaliția PSD – PNL.

Corina Bokor, recent înscrisă în PSD, ar putea să-și piardă mandatul de viceprimar al municipiului Sibiu peste trei zile.

Primarul Astrid Fodor a emis astăzi o dispoziție prin care convoacă, în ședință extraordinară, Consiliul Local în data de 12 aprilie, la ora 12:00. Singurul subiect al ședinței este înlocuirea Corinei Bokor din funcție. Imediat după transferul la PSD, aceasta a fost exclusă din FDGR. Cu toate acestea, pe site-ul Primăriei, apartenența politică a Corinei Fodor a rămas neschimbată: FDGR.

Pentru ca viceprimarul să poată fi eliberat din funcție, este nevoie de votul a două treimi din numărul consilierilor locali. În acest moment, FDGR are 7 consilieri, PNL – 9, USR – 4 și PSD – 3. Votul de vineri va fi un test de funcționare a coaliției de guvernare PSD-PNL la nivel local. Singura șansă ca Bokor să rămână viceprimar este ca liberalii să voteze împotriva eliberării ei din funcție, în condițiile în care consilierii USR vor vota ”pentru”, ei fiind primii care au cerut demiterea viceprimarului Bokor.

În cazul în care postul va deveni vacant, consilierii își vor alege noul viceprimar în aceeași ședință, de vineri. Propunerea FDGR este Helmut Lerner.

Legislativul local va desemna și viceprimarul care exercită primul calitatea de înlocuitor de drept al Primarului Municipiului Sibiu, acesta fiind, până acum, Corina Bokor.

Etichete:

Recomandam sa citesti si