Transalpina și Transfăgărășanul s-au închis astăzi

Circulația rutieră este interzisă, începând de astăzi, pe DN 67C (Transalpina), între Rânca și Obârșia Lotrului (km 34+800 – km 59+800), și pe DN 7C (Transfăgărășan), între Piscu Negru și Cabana Bâlea Cascadă (km 104+000 – 130+800). Restricția instaurată de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) este valabilă pentru toate categoriile de autovehicule.
Decizia de a închide aceste sectoare de drum a fost impusă de ”scăderea temperaturilor la altitudine, intensificările bruște ale vântului și posibilitatea apariției ceții dense în orice moment al zilei. ”Schimbarea condițiilor meteorologice are o dinamică sporită, ceea ce face ca siguranța celor care tranzitează aceste drumuri montane să fie pusă în pericol, în această perioadă a anului”, precizează CNAIR.
Redeschiderea circulației se va face abia după jumătatea lunii iunie 2024. Anul acesta, Transalpina a fost deschisă în totalitate în 16 iunie, iar Transfăgărășanul abia în 21 iunie.