Tichindelean revine la DSVSA Sibiu?
După patru ani de procese în care a demonstrat abuzul procurorilor DNA, Şerban Ţichindelean a primit ultimul verdict la finele lunii februarie: nevinovat. Curtea de Apel Alba Iulia a decis în dosarul 647/85/2015 că fostul director al Direcţiei Sanitar Veterinare şi de Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Sibiu trebuie achitat de toate acuzaţiile.
În 2014 procurorii DNA au deschis un dosar directorului DSVSA Sibiu Şerban Ţichindelean pentru abuz în serviciu şi alte fapte. În comunicatul de presă emis de DNA la vremea aceea, Șerban Țichindelean era acuzat de faptul că ar fi ascuns o carantină şi că ar fi redus în mod nelegal sumele de decontat către medicul din circumscripția sanitar-veterinară Jina, Aurel Sterp.
În 2017 la Tribunalul Sibiu, Ţichindelean a câştigat procesul contra DNA. Dar procurorii DNA au făcut recurs imediat la Curtea de Apel Alba Iulia. În 25 februarie 2019 Curtea a comunicat sentinţa definitivă şi irevocabilă.
Conform legii acum Şerban Ţichindelean ar trebui repus în funcţia de director DSVSA Sibiu.