fbpx
INCARCARE

Ce anume cauti?

Actualitate Educatie

Simulare BAC 2021 | 9 elevi au obținut 10 la Matematică

Simulare BAC 2021 | 9 elevi au obținut 10 la Matematică

Rata de promovare (cu media probelor cel puțin 6) înregistrată de elevii claselor a XII-a, care au susținut simularea probelor examenului de Bacalaureat în perioada 22-25.03.2021, la nivelul județului Sibiu, este de 43,4%

Simularea probelor de examen de la Bacalaureat 2021, a fost promovată de 797 de candidați (43,4%), dintr-un total de 1 835 candidați prezenți. La nivel național, procentul de promovabilitate a fost de 41,01%, din cei 105 772 elevi care au susținut simularea examenului de Bacalaureat 2021, 41 085 elevi obținând cel puțin media 6 (media minimă necesară pentru promovarea examenului de Bacalaureat).



Note de 10 obținute pe probe la nivelul județului Sibiu și la nivel național.

DiscplinaJudețul SibiuNivel național
Note de 10PromovabilitateNote de 10Promovabilitate
Limba și literatura română578,1%37170,8%
Limba și literatura maternă080,1%1882,1%
Matematică950,7%24843,6%
Istorie262,7%52469%
Biologie652,9%34252,8%
Chimie073,9%13781,4%
Fizică162,7%5333,2%
Geografie678,7%28879%
Informatică588,2%37190,7%
Logică și argumentare669,2%30066,3%
Economie050%478,8%
Fiolosofie0100%892,8%
Psihologie034,5%2277,3%
Sociologie088,2%3182,9%
Media simulării043,4%1641,1%

 

Cele mai mari procente de promovare s-au înregistrat în următoarele județe:

Brăila (52,1%),

Cluj (51,5%),

Galați (47,8%),

Iași (47,7%),

București (46,7%)

 

Precizăm că nota minimă de promovare, pentru fiecare disciplină, este 5 (cinci), iar media finală pentru promovarea examenului este minimum 6 (șase). Procentul de promovare s-a calculat din totalul candidaților prezenți, incluzând în această categorie și candidații eliminați.

În conformitate cu OME nr. 3 449 din 05.03.2021, rezultatele obținute de elevi la  simularea Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a ”sunt analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ în care s-au desfășurat aceste simulări, prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea doptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare”.

Notele obținute se trec în catalog doar la solicitarea scrisă a elevului.

Etichete:

Recomandam sa citesti si

Leave a Comment