fbpx
INCARCARE

Ce anume cauti?

Cultură

Programul FITS- Ziua 10

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu așteaptă publicul și în acest sfârșit de săptămână cu o varietate de evenimente dedicate artelor spectacolului și invită iubitorii de teatru să se bucure de reprezentațiile programate în cele din urmă zile ale manifestării. Duminică, 29 august, vor avea loc spectacole stradale, vor fi prezentate spectacole de teatru de excepție, seria conferințelor continuă și expozițiile pot fi vizitate în spațiile de desfășurare.

PROGRAM, 29 AUGUST 2021

Spectacole fizice
Indoor+ outdoor

08:00
Piața Mică
DIN NOU ÎMPREUNĂ!
TOGETHER AGAIN!
OGE Group
ISR-DEU / instalație / 16h
Acces gratuit

12:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
CABARETUL CELOR CINCI SIMȚURI
THE SENSES. A STROLLING LYRICAL CABARET
A3Teatr
POL / teatru / 55min
Acces gratuit

13:00
Muzeul in Aer Liber ASTRA (Târgul de ţară)
TRADIŢII TO GO
TRADITIONS TO GO
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu/Serenela Mureşan
ROU / teatru / 30min
Acces gratuit

16:00
TNRS – Sala Mare
MICI CRIME CONJUGALE
PARTNERS IN CRIME
De: Eric-Emmanuel Schmitt
UN SPECTACOL DE: MARIANA CĂMĂRĂȘAN, AMALIA FLORINA IORGOIU
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
ROU / teatru / 1h50min
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
Bilet: 60 / 40 RON

16:00
Teatrul Gong (Sala parter)
ZEBRA
UN SPECTACOL DE WES PEDEN
Wes Peden
USA / circ contemporan / 55min
Nerecomandat celor sub 10 ani
Spectacol în limba engleză, cu traducere în română
Bilet: 100 / 60 RON

16:00
Biserica Evanghelică din Gușterița
SCHIMBARE EPOCALĂ
EPOCHAL CHANGE
Vincenzo Allevato
ITA / muzică / 1h
Bilet: 40 / 30 RON

17:00
Centrul Cultural „Ion Besoiu”
MARIA DE BUENOS AIRES
Muzica: Astor Piazzolla
Libretul: Horacio Ferrer
REGIA: RĂZVAN MAZILU
creart / TEATRELLI
ROU / musical / 1h30min
Nerecomandat celor sub 16 ani
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
Bilet: 100 / 60 RON

18:30
Piața Habermann
UN CERC CU TALENT
THE SAND ROSE
Torpeza Ritmika
ARG-FRA / circ / 40 min
Acces gratuit

18:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
CELE MAI FRUMOASE STATUI
BEST OF LIVING STATUES
Teatrul Masca
ROU / teatru / 40min
Acces gratuit

19:00
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA – UniCredit (Sala „Faust”)
ORAȘUL CU FETE SĂRACE
THE TOWN WITH POOR GIRLS
REGIE, SCENARIU ȘI UNIVERS SONOR: RADU AFRIM
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
ROU / teatru / 2h30min
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
Bilet: 100 / 60 RON

19:00
Filarmonica de Stat
TOBA DE MĂTASE
THE SILK DRUM – a modern Noh
De: Jean-Claude Carrière, inpirat de Yukio Mishima
REGIA ȘI COREGRAFIA: KAORI ITO & YOSHI OÏDA
Maison de la Culture d’Amiens
FRA / dans / 1h
Nerecomandat celor sub 14 ani
Spectacol în franceză și japoneză, cu traducere în română și engleză
Bilet: 100 / 60 RON

19:00
Piața Habermann
CE-AȚI FĂCUT CU PĂRUL MEU?!
GET YOUR HEAD TOGETHER
Sienta la Cabeza
ESP / spectacol de muzică şi hairdressing / 3h
Acces gratuit

19:00
Săliște
PIZZERIA
RAFLA
Kate & Pasi
FIN / circ / 25min
Acces gratuit

19:50
Pietonala Nicolae Bălcescu
CELE MAI FRUMOASE STATUI
BEST OF LIVING STATUES
Teatrul Masca
ROU / teatru / 40min
Acces gratuit

20:00
Centrul Cultural „Ion Besoiu”
MARIA DE BUENOS AIRES
Muzica: Astor Piazzolla
Libretul: Horacio Ferrer
REGIA: RĂZVAN MAZILU
creart / TEATRELLI
ROU / musical / 1h30min
Nerecomandat celor sub 16 ani
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
Bilet: 100 / 60 RON

20:00
Biserica Fortificată Cisnădioara
LO SPIRITO
De: Ofelia Popii
REGIA: OFELIA POPII ȘI CIPRIAN SCURTEA
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
ROU / teatru studențesc / 1h30min
Nerecomandat celor sub 16 ani
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
Bilet: 40 / 30 RON

20:30
Piața Huet
PIANUL PLUTITOR & VISE PE PORTATIV
SKY PIANO & DAMA
Cardinali
ITA / muzică / 45min
Acces gratuit

20:30
Pietonala Nicolae Bălcescu
VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ
SUN IN THE EAST, MOON IN THE WEST. DREAM OF MIDSUMMERNIGHT
A3Teatr
POL / teatru / 50min
Acces gratuit

21:00
CAVAS – ULBS
PESCĂRUȘUL
THE SEAGULL
De: A.P. Cehov
REGIA: FLORIN CARACALA
Universitatea din Craiova
ROU / teatru studențesc / 1h10min
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
Acces gratuit

21:00
TNRS – Sala Mare
TOM ȘI JERRY 3.0
TOM AND JERRY 3.0
De: Rick Cleveland
REGIA: FLORIN PIERSIC JR.
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
ROU / teatru / 1h35min
Nerecomandat celor sub 16 ani
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
Bilet: 60 / 40 RON

21:00
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA – UniCredit (Sala „Lulu”)
MARELE ÎNCEPUT: UNU, DOI, TREI
EINS ZWEI DREI
UN SPECTACOL DE: MARTIN ZIMMERMANN
Martin Zimmermann
CHE / circ contemporan / 1h30min
Nerecomandat celor sub 12 ani
Bilet: 100 / 60 RON

21:15
Piața Mare
MOBY DICK
Teatro dei Venti
ITA / teatru / 50min
Acces gratuit

22:00
Piața Habermann
UN CERC CU TALENT
THE SAND ROSE
Torpeza Ritmika
ARG-FRA / circ / 40 min
Acces gratuit

22:15
Piața Mare
LIVE CONCERT
Grimus
ROU / muzică / 1h15min
Acces gratuit

22:30
Piața Huet
PIANUL PLUTITOR & VISE PE PORTATIV
SKY PIANO & DAMA
Cardinali
ITA / muzică / 45min
Acces gratuit

22:45
Piața Habermann
PIZZERIA
RAFLA
Kate & Pasi
FIN / circ / 25min

23:15
Parcare Cazarma 90
FOCURI DE ARTIFICII
FIREWORKS

Evenimente speciale
Fizic

Zidul exterior TNRS
SOFT ESCAPE
Instalație
Ștefan Radu Crețu
ROU / expoziții / 24h
Acces gratuit

Zidul exterior TNRS
ZIARUL ORIZONTAL VOL. 8
THE HORIZONTAL NEWSPAPER, VOL. 8
Dan Perjovschi
ROU / Platforma de Arte Vizuale / 24h
Acces gratuit

Teatrul Național „Radu Stanca”
CERUL DE MAGNEȚI
THE MAGNET SKY
Dan Perjovschi
ROU / Platforma de Arte Vizuale / 24h
Acces gratuit

Piața Mică, Podul Minciunilor
IGNIS
Sculptură textilă
Ida Blazicko
HRV / expoziții / 24h
Acces gratuit

09:00
Muzeul de Artă Contemporană
DE LA CIORAN – TREI ECOURI ARTISTICE LA SCRIERILE LUI CIORAN
FROM CIORAN – THREE ARTISTIC ECHOES TO CIORAN’S WRITINGS
Expoziție de pictură, grafică și tablouri de sticlă
Laurence Bourgeois, Jean-Marc Barrier și Mirela Vasile
FRA-ROU / expoziție / 8h
Biletele se găsesc la intrare

09:00
Muzeul Brukenthal, Palatul de Cartografie
MONUMENTAL – DRAWING INSIDE AND OUT
Expoziție de grafică
Bruno Maria Brandt
ROU / expoziție / 8h
Biletele se găsesc la intrare

09:00
Muzeul de Artă Contemporană
MONUMENTAL – DRAWING INSIDE AND OUT
Expoziție de grafică
Bruno Maria Brandt
ROU / expoziție / 8h
Biletele se găsesc la intrare

09:00
Muzeul Brukenthal
TREI SECOLE BRUKENTHAL, ARTA EUROPEANĂ 1500-1800
THREE CENTURIES OF BRUKENTHAL, EUROPEAN ART 1500-1800
Expoziție de gravură
Colecția av. George Șerban
Expoziție / 8h
Biletele se găsesc la intrare

09:00
Primăria Municipiului Sibiu (Centrul de Informare Turistică)
DESENE ÎN SPATELE SCENEI. STÜRMER – PURCĂRETE
DRAWINGS BEHIND THE STAGE. STÜRMER – PURCĂRETE
Expoziție de desene
Helmut Stürmer & Silviu Purcărete
ROU-FRA-DEU / expoziție / 11h
Acces gratuit

09:00
Muzeul Brukenthal
SALONUL INTERJUDEȚEAN DE ARTE VIZUALE AL FILIALEI UAP ȘI INVITAȚII
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
ROU / expoziție / 8h
Biletele se găsesc la intrare

10:00
Filarmonica de Stat (Sala Mică)
CONFERINȚĂ DE PRESĂ FITS
PRESS CONFERENCE FITS
Moderator: Octavian Saiu
conferințe și seminarii / 1h
Eveniment în limbile română și engleză
Traducere în limbile română și engleză
Acces gratuit, în limita locurilor disponibile

10:00
Centrul Cultural Habitus
CHIMONOUL ÎNTÂLNEȘTE IA
THE KIMONO MEETS IA
Expoziție de textile tradiționale de colecție
Iulia Gorneanu & Laura Caraman
ROU / expoziție / 8h
Acces gratuit

10:00
Teatrul Gong
CUVINTE INTRUPATE 2.0. SCENE LA CUTIE. EXTRASE DIN UNIVERSUL DRAMATURGIC AL LUI MATEI VISNIEC
EMBODIED WORDS 2.0. SCENES IN A BOX. EXCERPTS FROM MATEI VISNIEC’S DRAMATURGICAL UNIVERSE
Expoziție de fotografie, arta instalației și muzică
Luana Popa, Dumitru Dinel Teodorescu, Tibor Cari
ROU / expoziție / 12h
Acces gratuit

10:00
Facultatea de Litere și Arte (ULBS)
GENICA ATHANASIOU: MUZĂ ȘI PARTENERĂ A LUI ANTONIN ARTAUD
GENICA ATHANASIOU: MUSE AND PARTNER OF ANTONIN ARTAUD
Expoziție de fotografie
Muzeul Național al Literaturii Române
ROU / expoziție / 12h
Acces gratuit

12:00
Biserica Sf. Treime și Muzeul de icoane pe sticlă Pr. Zosim Oancea, Sibiel
CONSTANTIN NECULA ÎN DIALOG CU IPS LAURENȚIU STREZA, CONSTANTIN CHIRIAC ȘI IOAN AUREL POP
CONSTANTIN NECULA IN DIALOGUE WITH IPS LAURENȚIU STREZA, CONSTANTIN CHIRIAC AND IOAN AUREL POP
ICOANĂ CA SPERANȚĂ A SUFLETULUI
ICON AS HOPE OF THE SOUL
ROU / conferințe și seminarii / 1h
Eveniment în limba română
Acces gratuit, în limita locurilor disponibile

12:00
NO!HAI Ambasada Creativă (Piața Mică, nr. 3)
EYE SB-YOU!
Expoziție de pictură
Alexandru Cînean
ROU / expoziție / 10h
Acces gratuit

13:00
Filarmonica de Stat (Sala Mică)
UN VIRUS PE SCENA LUMII. TEATRU ȘI PANDEMIE 2.0
Coord.: Oltița Cîntec
Editura Timpul, 2020
Invitați: Oltița Cîntec, Andrei Terian, Bobi Pricop, Radu Nica
ROU / carte / 1h
Eveniment în limba română
Acces gratuit, în limita locurilor disponibile

14:00
Centrul Cultural Habitus
ARDOARE
ARDOR
De: Guelan Varela-Luarca
Traducerea de: Miruna Ciocoi-Pop Vecsei
REGIA: BOGDAN SĂRĂTEAN
Eveniment moderat de: Bobi Pricop și Andrei C. Șerban
PHL / spectacole-lectură / 1h30min
Eveniment în limba română
Acces gratuit, în limita locurilor disponibile

16:00
Centrul Cultural Habitus
MICRO-FOLIE SIBIU – HOTSPOT CULTURAL BRD GROUPE SOCIÉTÉ GÉNÉRALE
Muzeu digital, realitate virtuală
ROU-FRA / expoziție / 5h
Acces gratuit

Spectacole online

04:00
TALES OF HITAR PETAR
De: Bonyo Lungov, Konstantin Karakostov
REGIA: KONSTANTIN KARAKOSTOV, MARIAN RANGELOV, LYUBOMIR GENCHEV
National Academy for Theatre and Film Arts
BLG / teatru studențesc / 55min
Nerecomandat celor sub 7 ani
Spectacol în limba bulgară, cu traducere în română și engleză
online – înregistrat
Acces gratuit

05:00
PROIECTUL ARDERII TĂCUTE
THE SILENT BURN PROJECT
DE: AKRAM KHAN
Akram Khan Company
GBR / dans / 1h
Spectacol în limba engleză, cu traducere în română
online – înregistrat
Acces gratuit

09:00
ORAȘUL CU FETE SĂRACE
THE TOWN WITH POOR GIRLS
REGIE, SCENARIU ȘI UNIVERS SONOR: RADU AFRIM
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
ROU / teatru / 2h30min
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
online – înregistrat
Bilet: 30 RON

10:00
MICI CRIME CONJUGALE
PARTNERS IN CRIME
De: Eric-Emmanuel Schmitt
UN SPECTACOL DE: MARIANA CĂMĂRĂȘAN, AMALIA FLORINA IORGOIU
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
ROU / teatru / 1h50min
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
online – înregistrat
Bilet: 25 RON

16:00
SCHIMBARE EPOCALĂ
EPOCHAL CHANGE
Vincenzo Allevato
ITA / muzică / 1h
online – în direct
Bilet: 20 RON

16:00
LIVE
De: Thomas Perle
REGIA: BOBI PRICOP
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
ROU / teatru / 1h
Spectacol în limba germană, cu traducere în română și engleză
online – înregistrat
Bilet: 25 RON

17:00
JAPONIA ȘI NAIUL
IN THE JAPANESE GARDEN WHERE CHERRY BLOSSOMS BLOOM
DE: FUMIKO SAKURAOKA
Tokyo College Music
JPN / muzică / 45min
online – înregistrat
Acces gratuit

19:00
MANUAL
UN SPECTACOL DE YU OKAMOTO
TABATHA / Yu OKAMOTO
JPN / dans / 1h
Spectacol în limba engleză, cu traducere în română
online – înregistrat
Bilet: 20 RON

20:00
LIVE
De: Thomas Perle
REGIA: BOBI PRICOP
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
ROU / teatru / 1h
Spectacol în limba germană, cu traducere în română și engleză
online – înregistrat
Bilet: 25 RON

21:00
TOM ȘI JERRY 3.0
TOM AND JERRY 3.0
De: Rick Cleveland
REGIA: FLORIN PIERSIC JR.
Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
ROU / teatru / 1h35min
Nerecomandat celor sub 16 ani
Spectacol în limba română, cu traducere în engleză
online – în direct
Bilet: 30 RON

Evenimente speciale
Online

00:30
THERME FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ
THERME FORUM: THEATRE AND ARCHITECTURE
EXPLORAREA VIITORULUI – PARTEA B: CLĂDIREA
EXPLORING THE FUTURE – PART B: THE BUILDING
Invitați: Joshua Ramus, REX; Kai-Uwe Bergmann, BIG; Amanda Levete, AL_A
Moderator: Tateo Nakajima, Arup
USA-GBR / conferințe și seminarii / 1h30min
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română
Acces gratuit
Online înregistrat

03:00
OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU VLAD CRISTACHE
OCTAVIAN SAIU IN DIALOGUE WITH VLAD CRISTACHE
ROU / conferințe speciale /
Eveniment în limba română
Traducere în limba engleză
Acces gratuit
Online înregistrat

10:00
SCRIPT ANALYSIS
Andreas Manolikakis
The Actors Studio Drama School
USA / ateliere / 3h
Eveniment în limba engleză
Acces gratuit pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile
Online – în direct

11:00
THERME FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ
THERME FORUM: THEATRE AND ARCHITECTURE
GUVERNANȚĂ
GOVERNANCE
Invitați: Svanhildur Konráðsdóttir, Harpa Concert Hall & Conference Centre; Yvonne Tham, Esplanade – Theatres on the Bay; John Alschuler, HR&A
Moderator: Tateo Nakajima, Arup
ISL-SGP-USA-GBR / conferințe și seminarii / 1h30min
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română
Acces gratuit
Online înregistrat

13:00
THERME FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ
THERME FORUM: THEATRE AND ARCHITECTURE
REZILIENȚĂ: RECONSTRUIREA POST-PANDEMIE
RESILIENCE: BUILDING BACK BETTER AFTER COVID
Invitat: Anthony Sargent, International Cultural Advisor
Moderator: Tateo Nakajima, Arup
GBR / conferințe și seminarii / 1h
Eveniment în limba engleză
Traducere în limba română
Acces gratuit
Online înregistrat

15:00
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU KAORI ITO
GEORGE BANU IN DIALOGUE WITH KAORI ITO
ROU-FRA / conferințe speciale / 54min
Eveniment în limba franceză
Traducere în limbile română și engleză
Acces gratuit
Online înregistrat

21:00
GEORGE BANU ÎN DIALOG CU KAORI ITO
GEORGE BANU IN DIALOGUE WITH KAORI ITO
ROU-FRA / conferințe și seminarii / 54min
Eveniment în limba franceză
Traducere în limbile română și engleză
Acces gratuit
Online înregistrat

21:00
THERME FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ
THERME FORUM: THEATRE AND ARCHITECTURE

Foto: Marius Iuliu Neamțu

Etichete:

Recomandam sa citesti si