fbpx
INCARCARE

Ce anume cauti?

Actualitate Educatie

Participanți din 31 de județe la concursul Deșeurile pot fi și artă, organizat la ULBS

Participanți din 31 de județe la concursul  Deșeurile pot fi și artă, organizat la ULBS

Peste 220 de exponate confecționate din deșeuri, realizate de elevi și studenți din 74 de instituții de învățământ din 31 de județe au participat la cea de a IX-a ediție a concursului ”Deșeurile pot fi și artă”, organizat de Facultatea de Ştiinţe Agricole, Industrie Alimentară şi Protecţia Mediului, din cadrul Universității ”Lucian Blaga” din Sibiu.

Desfășurat online, concursul a avut participanți din județele Alba, Argeș, Bacău, Brașov, Brăila, Bistrița Năsăud, Bihor, Botoșani, Buzău, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Galați, Iași, Ilfov, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș; Vaslui și Vâlcea. În total, peste 170 de cadrele didactice au coordonat echipe de elevi și studenți, fiind înscrise în competiție 222 de exponate confecționate din deșeuri. Festivitatea de premiere a avut loc pe 1 iunie, fiind decernate în total 40 de premii: 3 premii ale juriului, 34 de mențiuni a câte 100 lei fiecare și 3 premii de popularitate.

”Popularitatea concursului nostru a adus un număr impresionant de vizualizări ale paginii de Facebook (843.522), 1.953 de aprecieri și 2.051 urmăritori. Mulțumim sponsorilor care au făcut posibil și anul acesta acordarea premiilor în bani: S.C. Nic-Metnef S.R.L., Râmnicu Vâlcea, Hașu Boron PFA, Hîndoreanu Ioan, Lungu Ionel, Bodea Costel”, a declarat șef lucrări Cristina Moise, coordonatorul proiectului.

Diversitatea obiectelor realizate din materialele reciclate, tematica și modul de prezentare, au creat o mare dificultate juriului compus din 31 persoane, cadre didactice ale ULBS, sponsori și reprezentanți a instituțiilor partenere, care cu greu au deliberat ierarhia.

Participanți din 31 de județe la concursul  Deșeurile pot fi și artă, organizat la ULBSCâștigătorii:

Premiul I, 1000 lei– student anul II IPMA, Marius VULCU, Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu, Facultatea de Ştiinţe Agricole, Industrie Alimentară şi Protecţia Mediului, Profesor coordonator: drd. ing. Alexandra Frățilă, Exponatul 49- Bonsai din sarmă reciclată, confecționat din sârmă de cupru obținută din anvelope uzate.

Premiul II, 800 lei– Apetrei Andrei, Șagău Silviu, Chihaia Hristo Emilian, Gângă Constantin, Luculescu Alexandra, Iacob Beatrice, Nemesniciuc Matei Alexandru, Chirica Robert Clasele: a IX a C, a X a C, a XI a C, învățământ Liceal Tehnic-Mecanică, Liceul Tehnologic “Mihai Eminescu” Dumbrăveni, județul Suceava, Profesor coordonator: ing Surugiu Ioan, Exponatul 43-Meseria ca o artă-Ceșcuță cu cafea, realizată din deșeuri din tablă (taler, suport și frunze), deșeuri din lem de fag (ceșcuță și farfurie), deșeuri din sârmă (tulpina și tija de legătură dintre farfurie și ceașcă) și boabe de cafea expirate lipite de ceșcuță, tijă și farfurie.

Premiul III, 600 lei– elevă clasa a XI a D, Elena Anteea FRĂȚILĂ, Colegiul Național Pedagogic “Andrei Șaguna” Sibiu, Profesor coordonator: Monica Sîrbu, Exponatul 175-Sobrietate, ce reprezintă o masă și un scaun care pot fi folosite de copii, realizate din sticle, cartoane, sfoară, iar decorațiunile din flori uscate și coji de fistic.

Concursul care s-a desfățurat online a acordat premii și pentru cele mai populare exponate care au obținut cel mai mare număr de like-uri și distribuiri, cîștigătorii la acestă secțiune sunt:

Premiul I Popularitate-300 lei, Exponatul 186- Prietenul Roboțel, Cioboata Maria, Clasa Pregătitoare, Școala Gimnaziala “Anghel Saligny”, Banloc, Timiș, Profesor coordonator: Mirciov Manuela, care a strâns 2821 delike-ri și distribuiri.

Premiul II Popularitate-250 lei, Exponatul 153- Coșuleț, Nadolu Alina, Clasa a II-a A, Liceul Tehnologic Topraisar, Constanta, Profesor coordonator: Obrișcă Ana-Maria, care a strâns 1920 delike-ri și distribuiri.

Premiul III Popularitate-150 lei, Exponatul 3- Agricultura ecologică salvează Planeta!, Bălan Lavinia, Clasa a VII a, Liceul Tehnologic Nr. 1 Corog, Galați, Profesor coordonator: Masgras Mariana, care a strâns 1884 delike-ri și distribuiri.

 

INSTITUȚII PARTICIPANTE

1.Universitatea Lucian Blaga din Sibiu/Facultatea de Științe Agricole Industrie Alimentara si Protecția Mediului

  1. Colegiului National Mihai Eminescu, Suceava
  2. Școala Gimnazială Pișcolt, Satu-Mare
  3. Școala Gimnazială Nr.8, Giurgiu
  4. Liceul Tehnologic Nr. 1 Corod, Galați
  5. Școala Gimnazială “Ion Luca Caragiale”, Sibiu
  6. Colegiul National Doamna Stanca Fagăraș, Brașov
  7. Colegiul Tehnic August Treboniu Laurian Agnita, Sibiu
  8. Liceul Constantin Brâncoveanu Horezu, Rm. Vâlcea
  9. Liceul Teoretic „Axente Sever” Mediaș, Sibiu
  10. Grădinița Borlești, Neamț
  11. Școala I. L. Caragiale Baia Mare, Maramureș
  12. Școala Gimnaziala Dumitra, Bistrița Năsăud
  13. Școala Gimnazială „Constantin Parfene” Vaslui
  14. Liceul Tehnologic Mihai Eminescu Dumbrăveni, Suceava
  15. Școala Primară Decebal Bobohalma, Mureș
  16. Școala Gimnaziala nr. 1 Bragadiru, Ilfov
  17. Liceul Tehnologic “Dr I Șenchea”, Făgăraș, Brasov
  18. Școala Gimnazială Iorgu Radu Bârlad, Vaslui
  19. Școala Gimnazială Surdila Gaiseanca, Brăila
  20. Școala Gimnaziala Sf Nicolae Liești, Galați
  21. Colegiul Tehnic ” Mihai Bacescu” Falticeni, Suceava
  22. Liceul Greco-Catolic “Iuliu Maniu” Oradea, Bihor
  23. Școala Gimnazială ,,Spiru Haret” Dorohoi, Botoșani
  24. Școala Gimnazială Nr. 22, Galați
  25. Liceul Tehnologic „Constantin Bursan” Hunedoara
  26. Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești, Argeș
  27. Școala Gimnazială Nr.25, Sibiu
  28. Colegiul Național Pedagogic “Andrei Șaguna” Sibiu
  29. Liceul Sanitar Antim Ivireanu, Râmnicu-Vâlcea
  30. Gradinița Motanul Incălțat, Galati
  31. Școala Gimnaziala Varbilau, Prahova
  32. Școala Gimnazială “Fănuș Neagu”, Brăila
  33. Colegiul Național Samuel von Brukenthal, Sibiu
  34. Liceul Tehnologic Topraisar, Constanța
  35. Liceul cu program sportiv, Alba Iulia
  36. Școala Gimnazială ,,Grigore Moisil”, Galați
  37. Liceul de Arte Oradea, Bihor
  38. Școala Gimnazială Răzvad, Dâmbovița
  39. Liceul Adventist Craiova, Dolj
  40. Școala Gimnazială Ion Haulică, Ipatele, Iași
  41. Școala Gimnaziale “Ștefan cel Mare ” Mastacăn, Neamț
  42. Liceul Tehnologic Petru Maior Reghin, Mureș
  43. Școala Gimnazială Gheorghe Lazar Zalău, Sălaj
  44. Școala Gimnazială ,,George Poboran”, Slatina, Olt
  45. Școala Gimnazială Specială Târgoviște, Dâmbovița
  46. Colegiu Național Alexandru Lahovari, Râmnicu Vâlcea
  47. Școala Gimnaziala Șelaru, Dâmbovița
  48. Școala Gimnaziala “Nicolae Iorga” Ploiești, Prahova
  49. Școala Primară Piatra Stoenești, Argeș
  50. Școala Gimnazială Roșia, Sibiu
  51. Liceul Tehnologic Stefan cel Mare Cajvana, Suceava

53.Grădinița Licuricii Sibiu

  1. Clubul Copiilor Roman, Neamț
  2. Școala Gimnaziala “Anghel Saligny” Banloc, Timiș
  3. Școala Nr.13, Botoșani
  4. Grădinița cu Program Prelungit Nr. 51, Brăila
  5. Școala George Emil Palade, Buzău
  6. Școala Gimnazială ,,Regina Maria” Mănăstirea Cașin, Bacău
  7. Școala Gimnazială Tichilești, Brăila
  8. Gradinița Mastacan-Borlesti, Neamț
  9. Școala Nicolae Titulescu, Constanța
  10. Liceul Teoretic ,,Șerban Vodă” Slănic Prahova
  11. Liceul ,,Timotei Cipariu,, Dumbrăveni, Sibiu
  12. Școala Gimnazială Constantin Gheorghe Marinescu, Galați
  13. Grădinița cu Program Normal Araci, Covasna
  14. Liceul Tehnologic Petrache Poenaru Bălcești, Vâlcea
  15. Școala Gimnazială Nr. 28, Galați
  16. Grădinița Kis Herceg-Micul Prinț ” Miercurea Ciuc, Harghita
  17. Școala Gimnazială Satu Mare, Suceava
  18. Palatul Copiilor Sibiu

72.Grădinița cu Program Prelungit Nr.34, Brașov

  1. Grădinița Mastacăn, Neamț

74.Școla Gimnazială Fănuș Neagu, Galați

 

Etichete: