fbpx
INCARCARE

Ce anume cauti?

Uncategorized

FESTIVALUL INTERNATIONAL DE TEATRU – PROGRAMUL ZILEI

Festivalul Internaţional de teatru de la Sibiu aduce şi astăzi câteva reprezentaţii de excepţie.

Programul de azi 11 iunie 2014:

09:00
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Albastră
DEVELOPING THE CHARACTER’S PHYSICAL POINT OF VIEW
Cu: Sebastian Smeureanu
USA / ateliere / 3h

11:00
Librăria Habitus
UN DIALOG CU JAN KLATA
Moderator: Octavian Saiu
POL / conferinţe şi seminarii / 1h

13:00
Librăria Habitus
LANSARE DE CARTE: TWENTIETH CENTURY PERFORMANCE READER
Editată de Noel Witts şi Teresa Brayshaw, Editura Routledge, 2013
Acompaniată de un spectacol-prelegere, în regia lui Oliver Bray
MODERATOR: OCTAVIAN SAIU
GBR / carte / 40min

14:00
Librăria Humanitas „Constantin Noica“
ALEX ADAM – 54’5’ NORD 10’54’EST
De: Alex Adam
Traducere de Victor Scoradeţ
Invitat special: Alex Adam
Invitaţi: Octavian Saiu, Victor Scoradeţ
DEU / spectacol-lectură / 2h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR – ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
LEVITAȚIA INDIANĂ / I MATTACHIONI VOLANTI
ITA / stradă / 4h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
CIORAN INTIM
De: Emil Cioran
GEORGE BANU & FRANCESCO AGNELLO
FRA – ROU / lectură muzicală / 55min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

16:00
Sala „Virgil Flonda” – ULBS
ÎNAPOI LA VIAŢĂ / BACK TO LIFE
De: LU Xun
Regia: LI Sha
SHANGHAI THEATRE ACADEMY
CHN / teatru / 1h15min
Preţ bilete: 10 lei

16:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PIPO DELBONO – SANGE
FRA / film / 2h02min

17:00
Biserica Sf. Ioan (lângă Casa Teutsch)
O NOUĂ ZI … UN NOU SOARE
Contemporary Flamenco and World Music Fusion
LLARENA „MICHITO”
MEX / muzică / 1h20min
Preţ bilete: 10 lei

18:00
CAVAS – ULBS
HAND MADE
Regia: Veronica & Cătălin Pătru
UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU – DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / teatru / 50min
Preţ bilete: 10 lei

18:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PIPO DELBONO – AMORE CARNE
Film/1h15′

18:00
Piața Mică
FETELE DE LA ETAJUL 2 / LADY COCKTAIL
BEL / circ / 45min

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
STATUI
Regia: Marian Râlea
TEATRUL VOSTRU & UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU – DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / stradă / 1h

18:00
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP – ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

18:30
CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min – se repetă de 3 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
PUNCT TRIPLU
Un spectacol de: Bogdan Georgescu
TEATRUL NAȚIONAL TÂRGU-MUREŞ
ROU / teatru / 1h35min
Preţ bilete: 30 lei

19:00
Sinagogă
PE ÎNSERAT (CONCERT DE HANG)
A.I.R.C.A.C. – FRANCESCO AGNELLO
FRA / muzică / 1h
Preţ bilete: 10 lei

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA MAJORETELOR DIN LITUANIA / POM POM GIRLS „ZVAIGZDUNE” AND ORCHESTRA
LIT / stradă / 1h

19:00
Piata Mica
CONCERT MUSIKVEREIN
DEU/music/1h

20:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
FRAŢI VITREGI / THE SIBLINGS
De: Thomas Bernhard
Regia: Krystian Lupa
THE NATIONAL STARY THEATRE
POL / teatru / 3h20min (cu 2 pauze)
Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

20:00
Sala Thalia
HAI IU IU NU HEY YOU YOU (MARIA TĂNASE REMIX)
Regia: Radu Afrim
ROU / MUZICĂ / 1H
Preţ bilete: 30 lei; 10 lei

20:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
O NEBUNIE DE MUZICĂ! / LA FANFARE SAUGRENUE
FRA / muzică / 1h

20:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA MAJORETELOR DIN LITUANIA / POM POM GIRLS „ZVAIGZDUNE” AND ORCHESTRA
LIT / stradă / 1h

21:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Intrarea A
ÎN RITM DE FLAMENCO / CAMBIO DEL TERCIO
Coregrafia: Rojas y Rodríguez
ROJAS Y RODRÍGUEZ – NUEVO BALLET ESPANOL S.L.
ESP / dans / 1h30min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

21:00
Colegiul Național „Octavian Goga” – Sala de sport
SURORILE MACALUSO / LE SORELLE MACALUSO
Un spectacol de Emma Dante
TEATRO STABILE DI NAPOLI
ITA / teatru / 1h05min
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
POEZIA VISULUI
De: Emil Botta
Regia: Miriam Răducanu
UNTEATRU
ROU / teatru / 55min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

21:30
Curtea Liceului de Artă
CIRQUE POP’UP – ATOMIC-BIKINI / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

22:00
CIRQUE POP’UP – THE CINEMA / CIE POPUL’ART
FRA / stradă / 20min – se repetă de 4 ori, cu pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

23:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Sala Studio, intrarea C
PENTRU TOT AURUL DIN LUME / POUR TOUT L’OR DU MONDE
De și cu Olivier Dubois
CIE OLIVIER DUBOIS
FRA / dans / 30min
Preţ bilete: 20 lei

23:00
CAVAS – ULBS
CULORILE MUZICII
După „Abribus”
De: Laurent van Wetter
Regia: Veronica & Cătălin Pătru
UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU – DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / teatru / 1h
Preţ bilete: 10 lei

Etichete: