fbpx
INCARCARE

Ce anume cauti?

Uncategorized

FESTIVALUL INTERNATIONAL DE TEATRU – PROGRAMUL ZILEI

Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu a adus în acest an un număr neaşteptat de vizitatori. Până în prezent majoritatea reprezentaţiilor s-au jucat cu casa închisă, deoarece toate biletele pentru spectacolele din acest weekend au fost epuizate încă de la punerea lor în vânzare. Iată programul zilei:

10:00
Casa de Cultură a Studenților – Sala Albastră
DE CE RÂDEM DE CLOVNII TRIȘTI?
CU VICTOR QUEZADA & COMPAGNIE UMBRAL
FRA / ateliere / 3h

CITESTE ÎN CONTINUARE ÎNTREG PROGRAMUL ZILEI

11:30
Librăria Habitus
MARINA DAVIDOVA IN DIALOG CU SERGIY VASILIEV
Moderator Sever Voinescu

13:00
Libraria Habitus
LANSARE DE CARTE: ANA – SENS SI IMAGINE
de Alexa Visarion

14:00
Librăria Humanitas „Constantin Noica“
ALEXANDRA BADEA – PULVERIZARE
Traducere de Eugen Jebeleanu
Invitat special: Alexandra Badea
Invitat: Eugen Jebeleanu
MODERATOR: CĂTĂLIN ŞTEFĂNESCU
ROU – FRA / spectacol-lectură / 2h

14:30
Atrium Café
CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe
LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY / UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU / BURSA DE SPECTACOLE
GBR – ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
LEVITAȚIA INDIANĂ
I MATTACHIONI VOLANTI
ITA / stradă / 4h

16:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala parter
MACBETH
De: William Shakespeare
Regia: Mansai Nomura
SETAGAYA PUBLIC THEATRE
JPN / teatru / 1h30min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

16:00
Sala „Virgil Flonda” – ULBS
FRAGMENTE DE LA OPERA DIN PEKIN / FROM PEKING OPERA – FRAGMENTS OPERA:
ROMANCE OF JADE BRACELET & FAREWELL MY LOVE
Adaptare după poveşti populare antice chinezești
Regia: Peking Opera Department, The Central
Academy of Drama, China
THE CENTRAL ACADEMY OF DRAMA IN BEIJING
CHN / teatru / 35min
Preţ bilete: 10 lei

16:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PETER BROOK, LIVADA DE VISINI
FRA / film / 2h12min

17:00
Biblioteca Astra – Sala Festivă
RICHARD DEMARCO & HORIA PETRA PETRESCU
Regia: Noel Witts & Ana Mujat
PALM ENSEMBLE, LEEDS METROPOLITAN UNIVERSITY, DAT – CAVAS, UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU, BURSA DE SPECTACOLE
GBR – ROU / performance / 40min

17:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA FANFAREI DIN PISA
Golden Brass Band

18:00
Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11)
PETER BROOK – TRAGEDIA LUI CARMEN (1983)
Libret de Henri Meilhac şi Ludovic Halévy, preluată din nuvela lui Prosper Mérimée (1845)
Adaptare: Marius Constant, Jean-Claude Carrière, Peter Brook
Muzică : Georges Bizet
FRA / film / 1h25min

18:00
Teatrul Naţional „Radu Stanca”
CÂND PLOAIA SE VA OPRI
De: Andrew Bovell
Regia: Radu Afrim
TEATRUL „TOMA CARAGIU” PLOIEȘTI
ROU / teatru / 2h15min
Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

18:00
Sinagogă
O NOUĂ ZI … UN NOU SOARE
Contemporary Flamenco and World Music Fusion
LLARENA „MICHITO”
MEX / muzică / 1h05min
Preţ bilete: 10 lei

18:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
STATUI
Regia: Marian Râlea
TEATRUL VOSTRU & UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU – DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / stradă / 1h

19:00
Piața Mare
GEOGRAFIA INUTIL …
De: Ștefan Peca
ERRO GRUPO
BRA / teatru / 1h10min

19:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj
DREAMING ROMANIA
De: Mihai Pintilei
Regia: Radu Horghidan & Mihai Pintilei
TEATRU FIX
ROU / teatru / 1h45min
Preţ bilete: 20 lei

19:00
Pietonala Nicolae Bălcescu
PE RITMURI DE SAXOFON / SAX A FOND
BEL / muzică / 45min

19:00
Cetatea Cisnădioara
TRADIŢII DESPRE PRIETENIE / BINARI
De: Jungnam Lee
Regia: Jungnam Lee
MAC THEATRE
KOR / teatru / 45min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

19:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
PARADA MAJORETELOR DIN LITUANIA / POM POM GIRLS „ZVAIGZDUNE” AND ORCHESTRA
LIT / stradă / 1h

20:00
Sala Thalia
IZVOR NESECAT / OPEN SOURCE
Coregrafia: Talia Landa & The Maria Kong Team
MARIA KONG DANCERS COMPANY
ISR / dans / 1h
Preţ bilete: 30 lei; 10 lei

20:45
Pietonala Nicolae Bălcescu
PE RITMURI DE SAXOFON / SAX A FOND
BEL / muzică / 45min

21:00
Colegiul Național „Octavian Goga” – Sala de sport
ZIC ZAC
Un spectacol de: Andrea Gavriliu & Ştefan Lupu
ROU / teatru-dans / 1h05min
Preţ bilete: 20 lei; 15 lei

21:00
Cetatea Cisnădioara
TRADIŢII DESPRE PRIETENIE BINARI
De: Jungnam Lee
Regia: Jungnam Lee
MAC THEATRE
KOR / teatru / 45min
Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

23:00
Casa de Cultură a Sindicatelor – Sala Studio, intrarea C
PIATRA
De: Marius von Mayenburg
Regia: Theodor Cristian Popescu
UNIVERSITATEA DE ARTE DIN TÂRGUMUREŞ – SECŢIA ROMÂNĂ
ROU / teatru / 1h40min
Preţ bilete: 10 lei

23:00
CAVAS – ULBS
OMUL CEL BUN DIN SÎCIUAN
De: Bertolt Brecht
Regia: Anca Bradu
UNIVERSITATEA „LUCIAN BLAGA” DIN SIBIU – DEPARTAMENTUL DE ARTĂ TEATRALĂ
ROU / teatru / 2h
Preţ bilete: 10 lei

Etichete: