fbpx
INCARCARE

Ce anume cauti?

Actualitate Cultură

Festivalul Brânzei și al Țuicii, în acest weekend, la Rășinari. Programul complet!

Unul dintre cele mai iubite evenimente culturale sibiene, Festivalul Brânzei și al Țuicii revine în acest sfârșit de săptămână în localitatea sibiană Rășinari.

Este vorba despre ediția a XIX-a, care are loc în data de 27 și 28 august, pe Valea Ștezii. Pe parcursul celor două zile de festival, sâmbătă – duminică (14.00 – 17.00) vor avea loc ateliere tematice pentru copii și drumeții, foc de tabără și foc de artificii.

Manifestarea culturală este organizată de Primăria Rășinari în colaborare cu GAL Mărginimea Sibiului, Asociația Călușerii Rășinari, Asociația Turismul Sibian, Asociația Rășinari Confluențe Europene și este co-finanțată de Primăria Rășinari prin Agenda Culturală 2022 și de Consiliul Județean Sibiu prin Agenda Culturală și Comunitară 2022.

Festivalul este în acest an și un eveniment comun în cadrul proiectului de cooperare ,,Acţiuni comune pentru promovarea potenţialului turistic şi a produselor tradiţionale locale din teritoriile Mărginimea Sibiului, Ţara Oltului şi Valea Sâmbetei”.

PROGRAM SÂMBĂTĂ 27.08.2022

13:30 Obiceiuri pastorale din Rășinari
14:00 Spectacol folcloric oferit de rășinăreni
Ansamblul ,,CĂLUȘERII” al Căminului Cultural din RĂŞINARI ŞI INVITAŢII cu soliştii Sergiu Rațiu, Rareș Andrei Tătoiu, Natalia Blezu, Veniamin Fogoroș, Nicolas Bogdan Gușterițan, Cristina Maria Posa, Iulian Hanea și Selena Güller, Bianca și Diana Crețu
Fluierașii și Corul din RĂŞINARI
15.30 Deschiderea Oficială a Festivalului şi vizitarea standurilor de brânză şi ţuică
16.00 Ansamblul ,,Junii Petrileni” din PETRILA cu solistele Alexandra Bocicu, Roberta Maxer, Biro Gergely și Miruna Ionela Jigmănean
16.30 Invitați speciali Traian STOIȚĂ și Iliuță de la Jina
17.15 Grupul folcloric din ZĂVOI
17.30 Ansamblul ,,Ciuleandra” din TOPOLOVENI cu soliștii Bianca Ștefana și Ana Maria Iorgulescu
18.00 Recital oferit de Victoria MEIȚESCU și AURELIAN ADAM
18.40 Ansamblul ,,Horița” din LISA cu solista Mia Greavu
19.00 Invitat special Izabela TOMIȚĂ cu grupul folcloric Mlădițe SIBIENE
19.40 Ansamblul,,Purtata Secașelor” din MIERCUREA SIBIULUI
20.10 Dansuri populare din MARAMUREȘ, Ansamblul ,,Vasile Lucaciu” -Sisești cu soliștii Elisa Roman, Bianca Danila, Andreea Danila, Alexia Babiciu, Paula Dan și Diana Tura
20.40 Foc de tabără cu participarea Grupului de Dansatori Răşinăreni

PROGRAM DUMINICĂ 28.08.2022

12:30 COCOLOȘ CU BRÂNZĂ-BULZUL FESTIVALULUI
14.00 Ansamblul ,,Dor” din BĂBENI cu soliștii Ștefania Dănuleț și Andra Munteanu
14.20 Ansamblul ,,Liviu Dafinescu” din BAIA DE FIER cu solistele Maria Pițoacă și Miruna- Ştefania Băluțoiu
14.45 Cântec și voie bună Ileana Maria Roșu, Alexandra Negrilă, Dragoș Gușelia, Iliuță Galea -saxofon, Ioana Teodora Puia și Ioana Roxana Agîrbicean
15.10 Ansamblul ,,Ilie Marin” din SLATINA
15.30 Ansamblul ,,Cheile Oltețului” din POLOVRAGI și Ansamblul ,,Nedeia” din NOVACI cu Călin Cotorcea la fluier
16.20 Cântec și voie bună cu Grupul folcloric DORURI SIBIENE
17.00 Ansamblul de la ȘURA MICĂ cu solistele Ionela Răspop și Ecaterina Duță
17.20 Ansamblul ,,Purtata Avrigului” din AVRIG cu soliștii Andreea Prier, Maria și George Fărcaș
17.50 Ansamblul ,,Comorile Arpașului” din ARPAȘ și Dansuri populare din BOIȚA și RACOVIȚA
ORA 18.30 Recital câstigătoarea Trofeului ,,Dumitru Giurcă Notar ”2020, Melania Maria GÎJULETE
Ora 18.50 Ansamblul ,,Armenișana” din CARAȘ SEVERIN cu soliștii Clara Maria Trandafir, Eliza Lupu, Nicola Marisa Botoș și Ana Jurj
19.35 Ansamblul ,,CĂLUȘERII” din RĂȘINARI
20.00 Program Special oferit de FLORIN IONAȘ GENERALUL și CLAUDIA
21.00 FOC DE ARTIFICII!!!

Etichete:

Recomandam sa citesti si